חקר מאורעות במימון – מעכשיו גם הספר
31 מאי 2015

חקר מאורעות במימון – מעכשיו גם הספר

פרופ' דורון קליגר משמש כראש החוג לכלכלה בפקולטה, הוא חוקר מימון וכלכלה התנהגותית ולאחרונה הוא גם הוציא את ספרו הראשון "Event studies for financial research" או 'חקר מאורעות במימון' בתרגום חופשי. התיישבתי עם פרופ' קליגר לשיחה על הספר ויצאנו עם מספר תובנות למימון עתידי.

פרופ' קליגר, כמובן נפתח בשאלה, על מה הספר מדבר?

"הספר דן בשיטת מחקר שנקראת חקר מאורעות. ניתן לחקור בשיטה זו הרבה מאוד מאורעות במימון, מאורע יכול להיות פרסום דוחות כספיים של חברה מסוימת, החלפת מנכ"ל או אפילו הכרזת דיבידנד. כדי לחקור מאורע יש לאסוף עשרות ומאות תצפיות, ואז ניתן להבין כיצד הגיב השוק ביחס למאורע. יצקנו לספר הסברים אודות השיטה, עם הרבה עזרים , כגון תבניות של גיליונות נתונים ותפריטי עבודה. הספר מספק כלים למי שמתעניין בתחום הזה ורוצה להבין אותו לעומק וליישם אותו".חקר מאורעות במימון

אני יכול להבין שהספר לא מיועד לכל אדם מהישוב שרוצה להתחיל לקרוא על מאורעות במימון..

"אני מזמין את כל מי שרק רוצה - לקרוא, הספר מאוד פרקטי, הוא מביא כלים לבחינת ההתרחשויות בשוק ההון מסביב למאורעות. אוכלוסיית היעד אליה כיוונו היא חוקרים בתחום, מאסטרנטים ודוקטורנטים ואפילו סטודנטים סקרנים בסוף התואר הראשון עם ידע מספיק במימון וכמובן אנשי מקצוע שעוסקים בתחום".

נשמע כמו הרבה מאוד עבודה, ספר לי מעט על חווית הכתיבה.

"קודם כל חשוב להזכיר בנקודה זו שאת הספר לא כתבתי לבד אלא יחד עם ד"ר גרגורי גורביץ' שהיה תלמיד שלי כאן בחוג וצמח עד להיותו ד"ר ומרצה. במהלך העבודה המשותפת שלנו התאסף לנו המון חומר בנושא, כך שבתחילת הכתיבה כבר היה לנו 80% מהספר, ונותר לנו רק 80% עבודה על הפרטים הקטנים. אני צוחק כמובן, אבל יש פה הרבה אמת. לכתוב ספר זו חוויה שאני מציע לכל אחד לעבור פעם בחיים, זה שונה מאוד מכתיבת מאמרים אקדמאיים. מדובר על פרויקט הרבה יותר ארוך טווח ואינטנסיבי, אתה נמצא כל הזמן באינטראקציה עם העורך, זה מעניין מאוד אבל גם דורש ממך הרבה מאוד תשומת לב לפרטים הקטנים ולתמונה שיקבלו הקוראים. עבדנו על הספר באינטנסיביות במשך שנה."

לעצלנים בינינו, תוכל לתת את הספר בכותרת?

"זה לא פשוט כל כך, אני יכול לתת לך אחת מהכותרות הרבות בספר.. חקר מאורעות תופס בעצם שתי ציפורים במכה אחת, הוא מלמד אותנו מה התרחש מסביב למאורע הנחקר וגם שופך אור על יעילות שוק ההון. יעילות שוק הוגדרה לפני שנים רבות ע"י פרופ' יוג'ין פאמה, זוכה פרס נובל לכלכלה בשנת 2013. מאז עבודתו הראשונית נעשה מחקר רב בנושא. בשפה פשוטה, גרסת יעילות השוק אליה אנו מתייחסים נקראת 'חצי חזקה'. 'שוק יעיל' לפי גרסה זו הוא שוק שבו פרסום מאורע משפיע על המחירים ללא עיכוב: לא יאוחר מהרגע בו התרחש המאורע. במצב של יעילות, משקיעים לא יכולים להשתמש במידע שפורסם בכדי 'להכות את השוק', כלומר, להרוויח רווחי יתר. מנגד, כדוגמה להתרחשות בשוק לא יעיל חשוב על מצב בו מהרגע בו התרחש מאורע, עובר זמן עד שמחירי השוק מתעדכנים. במצב כזה אנשים יכולים להכות את השוק אם יפעלו מספיק מהר. עכשיו, זה ברור לכולנו שתגובת שוק ללא עיכוב, כלומר ב'אפס זמן', היא תיאורטית. מספיק שהתגובה תארך שעה, ואפילו דקה והשוק כבר לא יוגדר כיעיל. אז מה אני רוצה לומר לך בזה? אני מציע להגדיר את יעילות השוק בעיני המשתמש. נניח שהשוק מגיב למידע חדש תוך שעה. אתה, בתור צרכן של חדשות כלכליות, אפילו כזה שמתעדכן בכל העיתונים ונמצא כל הזמן באתרים כלכליים באינטרנט, עדיין אין לך את היכולת להכות את השוק, מכיוון שעד שהמידע יוצא לאור, מתפרסם בכלי התקשורת ואתה קורא ומעבד את הנתונים, עוברת יותר משעה, כלומר יותר מדי זמן. חשוב לזכור את זה כשפועלים בשוק ההון."

יש גופים שמצליחים להכות את השוק ביעילות?

"ישנה בעולם תופעה מרתקת בה אתה יכול לראות שמחירי נדל"ן בקרבת מחשבי הבורסה מרקיעים שחקים. מדוע זה קורה? מכיוון שיש בשוק שחקנים שלא רוצים בכלל להתפרסם או שידעו שהם קיימים, אשר ממקמים את המחשבים שלהם בקרבת מחשבי הבורסה ומנסים להכות את השוק ע"י פעולה מהירה, בסדר גודל של מילי שניות. למשל, הם יכולים לאתר פרסומים ומאורעות ולעבד את הנתונים במהירות שיא על פי חקר מה שקרה בעבר במצבים דומים, בשיטות דומות שאנחנו מראים בספר, תוך שימוש בנתונים בתדירות גבוהה. בעזרת תובנות החקר, הם יכולים לשלוח פקודה למחשבי הבורסה על פי הניתוחים ולנסות להכות את השוק. מהירות התגובה שלהם היא קריטית להצלחתם. הם עובדים עם מחשבים מאוד עוצמתיים, והיות שאנחנו מדברים על טווחי זמן של חלקי השנייה שבהם הם עושים את כל התהליך בכדי להרוויח, חשוב להם לקצר אפילו את טווח המרחק הפיזי כדי שנתונים ופקודות למחשבי הבורסה יעברו מהר יותר."

מדהים. מה היית ממליץ לקורא הממוצע שמתעניין בספר שלך?

"לכל מי שפעיל בשוק ההון אני מציע להיות מאוד ביקורתי. יש תופעה מרתקת אצל בני אדם: אנו מנסים לעשות סדר ולהסביר לעצמנו כל דבר שאנחנו רואים. למשל, כשאנשים מביטים על עננים, הם רואים בהם צורות. למרות שהצורות לא קיימות שם באמת, אלא רק בדמיון שלנו. בהקבלה, אנשים מביטים לעתים בגרפים של מחירי ניירות ערך שהם שוקלים להשקיע בהם ומסיקים על תבניות שיטתיות, ללא בחינה סטטיסטית ומדעית של נכונות ההסקה. לכל מי שקורא שורות אלה, אני מציע לזכור זאת בעת קבלת החלטות השקעה."